petak, 9. kolovoza 2013.

Šta su hemoroidi i kako ih lečiti

Hemoroidi su vaskularne strukture koje postoje u analnom kanalu koji pomaže kontroli stolice. Hemoroidi uzrokuju značajne probleme kada su otečeni ili upaljeni. Uglavnom, hemoroidi funkcionišu kao jastuk koji se sastoju od arterio-venoznih krvnih sudova i vezivnog tkiva, koji pomažu u prolasku stolice. Spoljašnji hemoroidi uzrokuje povećan pritisak unutar hemoroidalnih vena. Ovi hemoroidi se obično razvijaju kada se poveća pritisak u spoljašnjim rektalnim venama. Tako, vene oko anusa postaju otečene i upaljene, što uzrokuje simptome kao što su krvarenje iz anusa, bol i svrab. Mnogi drugi faktori pogoršavaju rizik pojave ove bolesti kao što su hronični zatvor ili proliv, gojaznost, ciroza, starenje, naprezanje pri izbacivanju stolice i trudnoća. Opcije lečenja hemoroida uključuju promenu navika pražnjenja creva, zdrave promene u ishrani ili hirurške intervencije. 





Uzrok

Hemoroidalne vene uklanjaju otpad iz anusa, prolaze kroz velike hemoroidalne jastučiće i kroz unutrašnju stranu analnog kanala. Vene se mogu ili stisnuti ili široko otvoriti da bi omogućile analnom sfinkteru kontrolu i fleksibilnost. Vene prolaze od unutrašnjih delova tela, prolaze analni sfinkter, do spoljašnjeg dela tela i teku ponovo prema srcu. Ove vene, protičući tako van i nazad unutar, prolaze blizu površine kože, što je tačno mesto gde hemoroidi nastaju.



Dok tačan uzrok još nije pronađen, hemoroidi se pojavljuju usled preteranog abdominalnog pritiska, što za uzvrat povećava krvni pritisak unutar hemoroidalnih vena. Ovaj povećani krvni pritisak povećava silu pritiska na zidove vena; iako ovi zidovi poseduju visok nivo elastičnosti, oni ipak mogu da izdrže ograničen pritisak. Kada se vene rašire previše da bi mogle da se prirodno skupe nazad, formiraju se hemoroidi. Dok se većina hemoroida leči prirodnim putem, neki rastu i izazivaju probleme. Preporučljivo je da se spoljašnji hemoroidi leče pre nego što dođu u opasan stadij.



Povećan abdominalni pritisak može da uzrokuju različiti razlozi, kao što je podizanje teškog tereta, dugi periodi sedenja, proliv, zatvor i trudnoća. Trudnoća takođe može da uzrokuje hemoroide, koji će da se povuku tek nekoliko meseci nakon porođaja. Poznato je da se spoljašnji hemoroidi često javljaju kod trudnica, ali hemoroidi vezani za trudnoću se izleče nakon par meseci. Hemoroidi takođe mogu da se pojave ako osoba ima ozbiljne probleme sa debelim crevom i izlečiće se tek kad se raspozna i raščisti šta je osnovni problem. Nekoliko bolesti, kao što su bolest zapaljenja creva i Hronova bolest povećavaju rizik pojave hemoroida.



Takođe je rečeno da su moderni toaleti doprineli povećanju rizika pojave spoljašnjih hemoroida. Dugo sedenje na toaletnoj šolju tera osobu da sedi sa slabom podrškom karličnih mišića, što uzrokuje hemoroide. Ipak, ma kakvo je stanje tela, promene stila života i zdrava ishrana pomažu u lećenju kako unutrašnjih, tako i spoljašnjih hemoroida.



Simptomi

Za razliku od unutrašnjih hemoroida koji obično nisu bolni, spoljasnji hemoroidi su bolni i neugodni. Simptomi uključuju bol, krvarenje i svrab anusa. Ove simptome može da uzrokuje preterano trljanje, čišćenje ili naprezanje analne oblasti. Svrab može da izazove sluz koja curi. U nekim teškim slučajevima, spoljašnji hemoroidi mogu da uzrokuju tvrdu gutu oko analne oblasti usled formiranja krvnog ugruška, što je poznato kao trombozni spoljašnji hemoroid. Ipak, postoji izvestan procenat ljudi koji nemaju nikakve simptome sa spoljašnjim hemoroidima.



Simptomatično lečenje

Spoljašnji hemoroidi imaju bolne i neugodne simptome zbog lokacije njihove pojave. Hemoroidi nastaju ispod nazubljene linije koja razdvaja unutarnju mukoznu membranu od spoljašnje kože. Odmah ispod nazubljene ivice je osetljiv snop nerava, gde se javljaju spoljašnji hemoroidi. Pošto dolazi do upale na snopu nerava, osećaj bola je naglašen.

Srećom, postoji mnogo kućnih lekova koji mogu značajno da pomognu kod spoljašnjih hemoroida.

• Napunite  kadu sa nekoliko centimetara vruće vode. Sedite u kadi oko dvadeset minuta. Nakon izlaska iz kade, koristite paket leda umotan u peškir da bi osetili veće olakšanje. Ponavljajte ovaj proces tri ili četiri puta na dan.



Napomena: Nikada ne stavljajte sam led direktno na kožu.

• Uzmite ibuprofen tablete ili neki drugi protivupalni lek da bi što više smanjili bol.

• Uz pomoć apotekara, kupite tematsku kremu sa anestezijom. Drugi sastojci u kremi uključuju kortikosteroide, vazokonstriktore i astrigente i kortikosteroide

Vazokonstriktori pomažu u skupljanju krvnih sudova, što ih čini jako vrednim za ovo lečenje. Astrigensi čine da se koža oko spoljašnjih hemoroida rashladi i osuši. Kortikosteroidi, kao što su hidrokortizon, smanjuju upalu spoljašnjih hemoroida

Napomena: Nikada ne nanosite kortizonsku kremu redovno jer to oslabljuje zidove mišića, naročito ako se korisi duži vremenski period.
Previous Post
Next Post

post written by: