petak, 15. studenoga 2013.

Kako odrediti kapacitet pluća i brzine vazduha pri disanju

Pored cirkulacije krvi, za normalni metabolizam od posebnog značaja je dovođenje kiseonika (O2) i odvođenje ugljendioksida (CO2). Disajni sistem čoveka čine nosna i usna duplja, dušnik i pluća. Dušnik spaja nosnu u usnu duplju sa plućima, i grana se u bronhije i bronhiole, koje se završavaju alveolama. U alveolama se obavlja razmena gasova u krvi. Prisustvo hemoglobina u krvi obezbeđuje brzo vezivanje kiseonika iz vazduha sa krvlju, i brzo otpuštanje ugljen dioksida u vazduh.

 

Objasnićemo ukratko kako mogu da se izmere najvažniji parametri u disajnom sistemu: kapacitet (zapremina) pluća i protok vazduha pridisanju. Merenje protoka vazduha, posebno kada određujemo ikoncentraciju kiseonika i ugljen dioksida, daju mogućnost za procenuenergetske potrošnje u vremenu ili po učinjenom naporu. Na primer, od interesa je znati koliko je efikasan hod u smislu potrošnje kiseonika (a to je u korelaciji sa energijom) po pređenom metru puta i u jedinici vremena, da bi se odredile energetske potrebe, kao i resursi snage. U normalnim uslovima u jednom udisaju se sa okolinom razmeni oko 500 cm3 vazduha, a maksimalno do oko 5000 cm3.

Za određivanje kapaciteta pluća je dovoljno koristiti uređaj koji se naziva spirometer. Spirometar je balon, kod koga ubacivanje gasa ne vrši nikakav rad, i kod koga možemo da smatramo da postoji adijabatski proces povećanja zapremine. Subjekt na kome se vrši merenje, sa maskom koja pokriva nos i usta duva u spirometar, balon spirometra se povećava, a potenciometar koji je povezan sa pomeranjem gornjeg kraja balona beleži promene. Odgovarajućim baždarenjem može se direktno čitati količina vazduha koja je izdahnuta. Pri ovome možemo proceniti količinu vazduha koju dišemo u uslovima u kojima ne postoji poseban napor, a možemo izmeriti i maksimalni kapacitet. Prostor koji popunjava deo vazduha koji ne možemo izbaciti iz pluća nazivamo rezidualna zapremina. Rezidualna zapremina se može odrediti isključivo primenom diluciuonih metoda ili radijacionih metoda, u kojima ubacujemo u pluća supstancu čiju koncentraciju možemo meriti, pa na taj način pri disanju procenjujemo koliko je vazduha sa tim "markerom" preostalo u plućima.

Merenje brzine protoka vazduha je od interesa za određivanje metaboličke potrošnje. Najjednostavniji način za detekciju disanja je termistor sa negativnim temperaturskim koeficijentom (NTC) postavljen na ulaz u nozdrvu, i priključen u merno kolo. Pri disanju udišemo vazduh koji je na sobnoj temperaturi, a izdišemo vazduh, koji je približno na telesnoj temperaturi. Koristeći ovu pojavu, možemo lako detektovati trenutke kada se menja otpornost NTC termistora, pa samim tim i disanje. Merni sistem čine pojačavač koji je vezan na izlaz termistora, sa izvorom struje, koja zagreva termistor vrlo malo iznad telesne temperature. Ovaj metod se koristi kod svih monitora u sobama intenzivne nege, jer se jednostavno postavlja i vrlo je pouzdan.
Kada je potrebno kvantifikovati brzinu disanja koriste se diferencijalni merači pritiska. Posebna maska se navlači preko nosa i usta, a na masci se nalazi cev kroz koju subjekt udiše i izdiše. Na tu cev se postavlja diferencijalni pretvarač pritiska.

Kod diferencijalnog merača pritiska između ulaznog dela komore i izlaznog dela komore koja je u kontaktu sa subjektom merenja, nalazi se tanka mreža od nerđajućeg čelika, koja ima za cilj da stvori mali otpor protoku vazduha. Ukupan pritisak je reda 1 cmH20, a promene pritiska usled prisustva mreže su oko 0.09 mmH2O, što odgovara protoku od oko 10 l/min. Prečnik ulazne cevi diferencijalnog pretvarača je oko 5 cm2. Radi ilustracije, pri normalnom hodu zapremina kiseonika koji se utroši je reda 12 ml/kg/min, a pri trčanju ta količina poraste nekoliko puta. Merenje kiseonika zahteva da izmerimo celokupnu zapreminu koja je izdahnuta (skupljanje vazduha u balonu u nekom razumno dugom vremenu), pa zatim određivanje parcijalnog pritiska kiseonika i ugljen-dioksida koji ukazuje na deo kiseonika koji je utrošen u odnosu na normalnu koncentraciju kiseonika.

Medicina se bavi dijagnostifikovanjem, prevencijom i terapijom bolesti čoveka. Osnovni zadatak medicine je da leči i suzbije bolesti. Takođe i da spreči pojavu bolesti i da ljudima omogući povratak u normalni život. Kontaktirajte nas za više informacija ukoliko vam je potreban seminarski rad iz medicine, magistarski rad iz medicine ili master rad iz medicine.