petak, 27. prosinca 2013.

Kako rešiti probleme koje donose proširene vene?



Proširene vene sa sobom nose tegobe poput bola, svraba, napetosti u nogama, ali i estetske probleme usled pojave vijugavih izbočina na nogama. U težim slučajevima kada bolest već uzme maha javlja se i tromboza, a neretko i pojava otvorenih rana. Vrlo je važno proširene vene blagovremeno lečiti, dok se stanje suviše ne iskomplikuje.

Proširene vene – simptomi

Prva faza oboljevanja i širenja krvnih sudiva su prošireni kapilari čiji obim je manji od jednog milimetra. U kasnijim fazama dolazi do širenja i ostalih krvnih sudova. Obim proširenih vena sa razvojem bolesti raste. U poslednjim fazama može doći i do stvaranja rana, venskih ulkusa, koje u najtežem slučaju mogu biti i otvorene, što uzrokuje krvarenje i dalje komplikacije. Bol, svrab i otok nogu su uobičajeni pratioci proširenih vena. Neretko bolest proširenih vena dovodi i do tromboze, koja dalje vodi pogoršanju stanja.

Proširene vene mogu dovesti do tromboze

Tromboza se javlja u dubokim venama, kada se radi o dubokoj venskoj trombozi, ili u površinskim venama, tromboflebitis. Brojni su uzroci koji dovode do tromboze. Na prvom mestu je loša cirkulacija uzrokovana zadržavanjem krvi u proširenim venama donjih ekstremiteta. I nasledna trombifilija dovodi do tromboze. Usled manjka fizičkih aktivnosti i premalo kretanja, cirkulacija je loša, krv se zadržava i vrši pritisak na krvne sudove koji se šire i vremenom dolazi do opstrukcije i formiranja tromba. Do tromboze mnogo češće dolazi kod starijih osoba nego kod mladih. Bol u proširenim venama, crvena u užarena koža, otečene noge ukazuju na vensku trombozu. Pri pojavi nekog od ovih simptoma potrebno je izvršiti dopler krvnih sudova kako bi se snimilo stanje u venama i uspostavila dijagnoza.

Proširene vene treba lečiti na vreme

Kao i u slčaju svih drugih bolesti i kod lečenja proširenih vena mnogo bolji rezultati se postižu ako se bolest leči u početnim fazama. Proširene vene se leče hiruškim putem tako što se disfunkcionalne vene na neki način zatvaraju ili odstranjuju iz tela. Postoji nekoliko metoda za lečenje proširenih vena. Klasična operativna metoda je dugo primenjivani način lečenja kojim se obolela vena podvezuje i izvlači iz tela. Ova metoda je vrlo bolna, ostavlja ožiljke, a postoperativni petriod je vrlo dug. Razvojem nauke došlo se i do laserske, radiotalasne i sklerozantne metode lečenja proširenih vena. Danas najuspešnija metoda lečenja ove bolesti je operacija proširenih vena vodenom parom.
Previous Post
Next Post

post written by: