Sledeći aspekti su od presudne važnosti za naše trenutno razumevanje razvoja mozga bebe:
Ne postoje dva ista mozga kod beba i ne postoji zbirka tačnih odgovora za povećanje bebine inteligencije. Budite svesni bebinih interesovanja i motivacije i pomozite da on ili ona reaguje na predmete.
Posmatranje bebinog mozga je još uvek teško i još nije moguće da se njegovi rezultati primene na situacije u stvarnom životu. Dakle, da bi saznali šta se dešava u mozgu vaše bebe trebalo bi da koristimo različite vrste kompjuterizovanih elektroda ili kapica sa elektrodama da bi prikazali njegovu strukturu? Pa… šta nam preostaje da poboljšamo bebinu inteligenciju? –
Kombinacija posmatranja ponašanja i dobrog edukativnog istraživanja da bi dobro usmerili svaki čin koji iskusimo sa našom bebom! Ovo možemo da uradimo!
Nemojte da se plašite! Izmešajte vaše lično iskustvo, rezultate istraživanja i posmatrajte edukacione vežbe i nećete imati priliku da pogrešite sa vašom bebom! Upamtite da vaša beba neprestano gradi svoje saznanje o svetu, i što više koristi njegovo/njeno telo da ustane, on/ona bolje oblikuje moć njegovih/njenih nervnih spojeva. Što više koristi svoje funkcije, ona više ulazi u dinamički proces gde njegovi/njeni neuroni komuniciraju preko električnih i hemijskih signala, što vodi do stvaranja kompleksnih fizičkih veza, što će sve zajedno da postanu strukture mozga. Upamtite – „Koristi to, i imaćeš ga!“. Ova fraza koristi kod beba, onih koji imaju osobinu mozga da se sam preoblikuje svake naredne minute u životu!
Dakle, kako da dobro usmerimo svaki postupak naše bebe? Kako da poboljšamo bebine neuronske konekcije, poboljšavajući razvoj bebinog mozga?
--Dajte im pravilnu ishranu – da, svi već znamo da je to važno!
--Obratite pažnju na bebin odmor – svi znamo da bebe treba da imaju redovan raspored spavanja! Ali nemojte da ga namećete bebi. Bitna je njegova/njena lična potreba;
--Brinite o njihovoj emocionalnoj stabilnosti! – Ovo je faktor koji utiče na sve. Pobrinite se za to!
--Dajte im vremena za igru! – Igranje je za bebin mozak isto što i vežba i eksperimentisanje odnosa kretanja, prostora i tela. Beba treba da oseti svet, krećući se po mestima, gledajući predmete, osećajući prostor i razumevajući zvuke.
--Odvojte vreme za čitanje – Ne govorim o čitanju bebi. Govorim o vremenu da one čitaju!
Pružanje bebi prilike da upozna i koristi simbole i znake koji predstavljaju kulturu i misli koje održavaju kulturu, njemu ili njoj daju najvrednije iskustvo. A u redu je da se uči čitanje! Čak iako tokultura još ne dopušta!
--Ali idite polako! Sačekajte na bebino sopstveni ritam razvijanja da bi imala dovoljno vremena za sopstveni mentalni razvoj. Beba će da izvede čudo! Kako? Posmatrajte bebinu unutrašnju motivaciju i pratite je u njenim ličnim interesima. Vreme je da se nauči sve o mačkama? Psima?
Cveću? Članovima porodice? Devojčicama? Dečacima? Igračkama? Pružite im sve neophodno vreme za igru i učenje o ovome! Dajte im sve informacije o onome što im se sviđa, čime se bave i što ih interesuje. Dajte im priliku da promatraju, istražujući okolinu.
--Pustite je da ponavlja ono što radi, ma koliko da joj je potrebno puta.
--Napravite igre koje pospešuju rešavanje problema (Pr: Gde idemo? Koje je boje mačka?... Pričajte bebi kad god to možete!...)
--Motivišite je različitim bojama; kada pričate bebi, pridružite prideve objektima, imenicama i subjektima. (Pr: Knjiga?... Crvena knjiga. Košulja? Bela košulja, itd…)Mozak reaguje na nove stvari bolje nego na bilo šta drugo. Stoga pokažite bebi jedinstvenost svakodnevnog života. Pokažite boje, oblike, temperaturu, životinje, scene, automobile, reči najavnim mestima, ljude različite dobi, ptice, divlje životinje, itd…
Sve ove aktivnosti će da doprinesu zdravom razvoju bebinog mozga!
Kako da pomognete u podsticanju razvoja mozga vaše bebe
in
zdravlje i ljepota
published on 13:57